Rubriky
Bylinky Pěstování

Bylinky

Pro někoho zbytečnost, pro nás nepostradatelná a jedna z nejdůležitějších ingrediencí při vaření. Ať už koupíme předpěstované, vysejeme semínka nebo se po zimě probudí trvalky, vždy se u nás na zahrádce najde několik druhů.

ROZMARÝN – je to trvalka, ale né vždy se jí podaří přežít zimu, pokud se před mrazy a sněhem neschová. Nejraději ho používáme do ochucení guláše nebo ragů, ale skvěle se hodí nasekat i do mletého masa na burgery.

OREGANO – trvalka. Na jaře jí chvíli trvá, než vyroste do velikosti vhodné pro trhání, ale určitě se vyplatí počkat. Oregano je vhodné zejména do těstovin, jídel z rajčat, ale chutnat bude vlastně všude 🙂

TYMIÁN – klasický a citronový. Trvalka, která na jaře rychle obrůstá. Při vaření ho používáme do omáček, ochucení ryb a všech druhů mas. Super bylinka, která se hodí prakticky do všech masitých pokrmů.

ŠALVĚJ – je trvalka, která na jaře začne obrůstat ve venkovním květináči (který je přes zimu uklizený). Máme šalvěj lékařskou klasickou a tricoloru. Tricoloru máme raději, protože má jemnější chuť. Obě se hodí na přípravu masa nebo do pečených brambor.

YZOP – trvalka, která se hned na jaře začne opět zelenit a vytvoří krásný keřík. Její jemná chuť je vhodná k masu, do těstovin, brambor i dresingů. Skvěle dochutí snad každé jídlo a nemusíte se bát, že to s ní přeženete.

LIBEČEK – trvalka. Často používaný hlavně do polévek. My jsme si ho však oblíbili čerstvý na dochucení steaků na gril. Sušený přijde vhod do kuchyně i v zimě. Lze ho nadrtit do marinády na kuře, na maso k pečení i do brambor.

KORIANDR – buď ho miluješ nebo nesnášíš. My ho milujeme do všech asijských jídel, ale hlavně do indického karí. Nebojíme se ho dát ani do míchaných vajíček nebo rizota. Vyséváme do ve skleníku, kde se nám osvědčilo teplé prostředí pro pěstování.

KOPR – je třeba vyset každý rok znovu. Většinou je ho hromada a je vhodné ho i zamrazit. I v zimě si tak můžeme pochutnat na koprovce, kulajdě nebo si udělat koprový dip ke steaku. Je to skvělý parťák k lososovi.

PETRŽEL – dvouletá bylinka, poté je nutné opět vyset. Dáváme přednost hladkolisté před kudrnkou kvůli jemnější chuti. Ale dobré jsou obě. Je to vděčná bylinka, která se hodí prakticky do všeho, od polévky až po maso.

PAŽITKA – pažitka nám venku obrůstá každý rok znovu. Z hustého trsu se můžeme těšit hned z kraje jara a využívat jí do všech jídel. Je vděčná do míchaných vajíček, ale i v salátů nebo dipů.

MAJORÁNKA – sestřička oregána, v kuchyni velmi oblíbená. Čerstvá nebo sušená, nejčastěji používaná do mletého masa nebo bramboráků. Ale klidně lze použít i do těstovin nebo omáček.

MÁTA – Druhů jsou desítky. My máme dva. Mátu peprnou a jednu jemnější. Jak všichni znají, hodí se do nápojů. Dá se využít i při vaření do salátů nebo k dochucení masa. S jejím použitím však opatrně.

SATUREJKA – nať se používá čerstvá i sušená a hodí se zejména k masu, ať už grilovanému či pečenému. Skvěle dochutí také ryby a lze ji použít i do luštěnin a těstovin.

MAGGI (SMIL ITALSKÝ) – než jako bylinka, je spíš známé jako hotové koření do polévek, jež se z bylinky vyrábí. Bylinka se hodí do polévek, omáček, k pečenému či dušenému masu nebo zelenině.

BOBKOVÝ LIST neboli vavřín vznešený, si často kupujeme jako již sušený. Vyplatí se ovšem pořídit si celou bylinku a během léta si lístky nasušit. Hodí se do omáček, k masu, do zavařování.

MEDVĚDÍ ČESNEK – je pouze jarní záležitostí. Vyroste v dubnu a asi po dvou týdnech odkvete a musíme si zase rok počkat. Výborně se hodí k masu, do rizota, těstovin, salátů i dipů. Prostě do všeho.

LEVANDULE – trvalka a okrasná květina i bylinka v jednom. Je velmi aromatická, takže do jídla se jí dá pouze špetka. Ale může hezky dochutit guláš nebo mleté maso. Jen pozor, ať to s ní nepřeženete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.

Maximální velikost souboru, který můžete nahrát je: 3 MB. Můžete nahrát: image. Drop file here