Rubriky
Cestování

Portugalsko 2018

Pro dovolenou v Portugalsku jsme se rozhodli kvůli kombinaci vína, mořských dobrot a s nadějí, že se nejedná o turisty přecpanou destinaci. Vše se nám splnilo a dopřáli jsme si tak dva týdny poznávací dovolené. Letenku jsme si koupili do Lisabonu, se zpátečním odletem z Porta. Skvělá volba!

GEOGRAFIE: Portugalsko, oficiálně Portugalská republika, je evropský stát nacházející se na jihozápadním cípu světadílu, v západní části Pyrenejského poloostrova. Je to nejzápadnější suverénní stát kontinentální Evropy. Se svou rozlohou 92 391 km² je Portugalsko 108. největší zemí na světě a je o 17 % větší než Česká republika.

Po příletu jsme si na letišti půjčili auto a vydali se na jih. Cesta na jih vede z Lisabonu přes řeku Tajo po mostě Ponte 25 de Abril, který je dlouhý 2278 m. Jelikož jsme přiletěli až navečer, byla naše první zastávka a přenocování v městečku Alcácer do Sal. Již zde jsme pocítili příjemný nádech portugalské pohostinnosti v podobě skvělého vína, kávy a místních specialit.

Hned druhý den jsme dojeli až na samý jih, kde jsme se ubytovali v kempu Turiscampo – camping bungalow park, který nám poskytl skvělý komfort za nízkou cenu (cca 20 € za 2 osoby a stan/noc). Kemp nabízel večerní živou hudbu, bazén i obchod. Kemp je cca 6 km od města Lagos, které určitě doporučujeme navštívit. Už tam začalo naše kulinářské vaření.

Od Lagosu jsme se vydali na východ, cca 40 km až do jeskyní Benagil.  Zde si můžete zapůjčit kanoe (cca za 20 € pro jednoho nebo 30 € pro dva) nebo si zaplatit vyjížďku lodí.

Benagil je malá portugalská vesnice na pobřeží Atlantiku v obci Lagoa, Algarve. Až do konce 20. století byla ekonomika obce založená na oceánském rybolovu. Nyní je to turistická oblast s široce využívanou pláží Praia de Benagil .

Po 3 dnech zkoumání jihovýchodního pobřeží jsme se vydali od Lagosu na západ směrem k městečku Sagres. Ubytovali jsme se v kempu SALEMA ECO CAMP – SURF & NATURE, kde jsme si místo stanu dopřáli ubytování v “Tipis”. Tipis byly vybaveny ledničkou, grilem, postelí, židlemi i hamakem. Cena cca 45 €/noc.  

Od kempu Salema Eco Camp je to 1,5 km na Salema Beach, která je obklopena malým městečkem, a 15 km do Sagres. Ze Sagres jsme se zajeli podívat na nejníže položené místo Portugalska – maják A Voz Do Mar. Oblast kolem Sagres je vyhlášený ráj pro surfaře.

Z jihu jsme dále pokračovali do vnitrozemí. Další zastávkou byl kemp Camping Quinta de Odelouca. Měli jsme trochu problém ho najít, ale díky své odlehlosti nás překvapil krásným a tichým prostředím. V blízkosti je jezero a celý kemp obléhají vysoké kopce, ze kterých se ozývají zvonky pasoucích se koz a ovcí.

Grilování je zde bohužel zakázáno a do nejbližšího městečka São Marcos da Serra je to 3,5 km. V době naší návštěvy ale bylo liduprázdné a působilo opuštěně. Proto jsme se rozhodli zůstat pouze jednu noc a poté pokračovat na sever. Koho ale láká turistika, poznávání přírody a má čas se zdržet, je tento kemp ten pravý.

CENY v Portugalsku jsou velmi přijatelné, nejspíše díky odlehlosti státu na kraji Evropy. 2 dcl vína nebo pivo koupíte v restauraci za 2 €, ubytování v kempech se pohybuje všude stejně přibližně 20 €/noc (2 osoby+stan+auto). Jídlo v supermarketech odpovídá našim cenám a 1 kg mražených mušlí koupíte za 3 € – je to ráj pro milovníky mořských plodů.

My jsme se vydali na sever, kde jsme chtěli navštívit proslulá velkoměsta Lisabon a Porto. Cestou jsme se však zastavili ještě v rybářském městečku Nazaré. Je to malebné turistické městečko hned u pláže Praida da Nazaré, která je obklopena místními restauracemi, kavárnami a hospůdkami. Místo jsme navštívili právě v době fotbalového mistrovství světa, takže jsme si skvěle vychutnali atmosféru v hospůdkách s místními fanoušky. 

Ubytovali jsme se v nedalekém Camping Orbitur Valado, který byl vzdálen od pláže pouhé 2 km. Ačkoliv byl kemp v červnu skoro prázdný, nabízel posezení v místní hospůdce i malý obchůdek s potravinami.

Nazaré je populární surfovací destinací kvůli velmi vysokým lámacím vlnám, které se tvoří díky přítomnosti podmořského kaňonu Nazaré.

Po zastávce v Nazaré nám už nic nebránilo dokončit cestu zpět do Lisabonu, odkud jsme vyjížděli a pokochat se tam místními malebnými uličkami, domy zdobenými barevnými kachličkami, ochutnat vynikající místní specialitu Pasteis de Nata a nasát historii města sálající z každé památky.

Ač jsme neměli příležitost se svézt, místní atrakcí jsou staré tramvaje, které jsou opravdu krásné. 

V Lisabonu určitě stojí za návštěvu Praça do Comércio, které je v centru dění a většina památek se nachází v blízkosti. Zde naleznete také nejslavnější trh Time Out Market, který nabízí nepřeberné množství dobrot, lahůdek a samozřejmě i pití. Byl by hřích zde něco neochutnat. Nad Lisabonem se tyčí palác Palácio Marquês de Fronteira, který poskytuje výhled na celé okolí. 

Lisabon nabízí městský kemp Lisboa Camping & Bungalows, ve kterém jsme se ubytovali po dobu tří nocí. Bohužel však byl tento kemp nejhorším ubytovacím zážitkem, co se čistoty a kvality týká.  Návštěvu Lisabonu jsme si ale užili, je zde velká rozmanitost atrakcí, historie i jídla a pití + vše cenově dostupné oproti jiným evropským metropolím.

A vzhůru do poslední stanice – Porto, kde zakončíme naše dvoutýdenní poznávání. Z Lisabonu do Porta jsme se autem dostali za tři hodiny a pro poslední ubytování jsme zvolili Parque de Campismo Marisol,  které bylo od centra Porta asi 9 km daleko. To nám však nevadilo, protože místní autobusová doprava jezdila několikrát denně a také okolí kempu bylo příjemné.

Kemp měl veškeré vybavení a navíc skvělou kavárnu, kde jste si mohli pochutnat na chutné kávě i místních specialitách. Na výběr měli výtečné zákusky a kdo by si přál něco dalšího k zakousnutí, mohl vybírat z velké nabídky sedvičů nebo ochutnat místní specialitu Francesinha a Churros.

V místních marketech jsme měli příležitost opět nakoupit hromady mořských plodů (mražených) za pár euro. Vybírat jsme mohli ze škeblí, mušlí Sv. Jakuba nebo i čerstvých mořských ryb. 

Porto – je druhé největší portugalské město. Je známé také svým celosvětovým vývozním artiklem – portským vínem, které bylo původně vyváženo jen z tohoto města (odtud název). Sváželo se a dodnes se sváží po řece Douro. Jeho populace čítá 237 591 obyvatel, nicméně v celé metropolitní oblasti žijí zhruba 2,4 miliony lidí. Porto je moderní kosmopolitní město nedaleko břehu Atlantského oceánu. Oblast kolem města je jednou z nejvíce průmyslových oblastí Portugalska. Spolu s Lisabonem a oblastí Algarve patří mezi turisticky nejnavštěvovanější oblasti země.

Město Porto mě uchvátilo asi nejvíce z celého Portugalska a ráda se sem znovu někdy vrátím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.

Maximální velikost souboru, který můžete nahrát je: 3 MB. Můžete nahrát: image. Drop file here