Ingredience:
400 g hladké mouky, 1 g sušeného droždí, 10 g soli, 280 ml studené vody.
Postup:
- Do mísy prosejeme mouku.
- Přidáme droždí a sůl. Promícháme.
- Přilijeme vodu a lžící promícháme, dokud se suroviny nepropojí.
- Mísu přikryjeme potravinářskou fólií a necháme kynout při pokojové teplotě 20-24 hodin.
- Po vykynutí těsta ho opatrně přesuneme na pomoučněnou plochu. Těsto několikrát přeložíme z jedné strany na druhou.
- Poté ho posypeme moukou a přesuneme do ošatky, přikryjeme a necháme kynout další 2 hodiny.
- Litinový hrnec vložíme do trouby a rozehřejme na 250 °C.
- Hrnec vyjmeme z trouby a rychle do něj těsto přesuneme. Přiklopíme poklicí a necháme péct 20 minut na 250 °C. Poté teplotu snížíme na 220 °C a pečeme dalších 20 minut.
- Po upečení chléb vyklopíme a necháme vychladnout.
4 reakce na „Rustikální chléb“
Rustikální chléb je opravdu delikatesní pochoutka. Všem jej doporučuji a i kteří jej ochutnali. mi dávají za pravdu. Jen škoda, že není všude k dostání.
Jsme rádi, že jste chlebík vyzkoušel podle našeho receptu a že Vám chutnal. Pokud vyzkoušíte i jiné recepty, budeme rádi za další hodnocení. Hezký den.
S pečením chleba jsem začátečník, podle tohoto receptu jsem pekla svůj 3. chleba ever, ale zatím nejlepší a nejjednodušší recept. Do mouky jsem zamíchala navíc lžičku mletého rozmarýnu a výsledek je nadýchaný, křupavý, voňavý chlebík, který rozhodně budu péct dál. Vody jsem přidala o malinko víc než je v receptu (cca 300 ml) protože těsto se mi nechtělo spojit. Kynout jsem nechala jenom asi 14-15 hodin. Je možné že kdybych vydržela ještě o 6 hodin dýl byl by chleba ještě nadýchanější? No zkusím. Díky moc za recept.
Dobrý den, děkujeme, že jste s s námi podělila o krásný chlebík a jsme rádi, že se Vám recept líbil. Ano, čím déle necháte kynout, tím více nakyne (získá více vzduchových bublinek) a bude nadýchanější. Je důležité ho nechat také kynout dvě hodiny také před pečením 🙂