Rubriky
Venkovní záhony a komposty Pěstování

Venkovní záhony a komposty

Co nelze pěstovat ve skleníku, je přesunuto do venkovních záhonů a na komposty. Co záhon, to jeden druh zeleniny. Každý záhon je přikryt černou netkanou textilií, abychom si ušetřili práci při pletí plevelu. Dle potřeby jsou vystřiženy otvory, do kterých se sazenice přesadí. 

KVĚTEN

Je polovina května, vyčkáme po “zmrzlých” a hurá přesazovat. První přijdou na řadu sazenice cuket a dýní, které svou velikostí zabírají ve skleníku dost místa.

Dýně dáváme do záhonu na kraji zahrady u plotu, abychom měli prostor pro dlouhé šlahouny, které je třeba směrovat od ostatních záhonů pryč. 

Cukety-  i pro ně je vhodné vyčlenit dostatek místa. Nemají sice tak dlouhé šlahouny, ale v průměru udělají také pěkný koš.

Jako další přijde na řadu červená řepa. Vysazujeme cca 10-15 cm od sebe, aby měly dostatek živin a prostoru kolem sebe. Listy po vzrůstu zabírají místo nejenom do výšky, ale i do šířky. Pár řep je možné zasadit do volných míst i ve skleníku. Záhon pro řepu není přikryt textilií, takže je nutné časté plení plevele 🙁 Jakmile ale její listy povyrostou a zastíní záhon, již se plevel objevovat nebude 🙂

Okurky nakládačky se taktéž dost rozrostou a plazí se kolem záhonu. Je vhodné je zapíchnout na kompost, který také přikryjeme netkanou textilií. Dostatek prostoru kolem oceníme především později při sklízení okurek.

Rajčata do pytlů – rajčat není nikdy dost a rádi je zavařujeme a chystáme na zimu směs do lasagní, omáčky, směs na lečo apod. Takže vysazujeme rajčata i ven do pytlů.

ČERVEN

V červnu se venkovní komposty začínají zaplňovat rostoucími lupeny sazenic. Okurky, dýně a červená řepa mají stále dost času. Ale koncem června cuketa již začíná vydávat své první kousky.

V červnu rajčata už také dorůstají značné výšky a je nutné je přivazovat, aby se nezlomili. Vyštipování výhonků platí stejně jako ve skleníku. Jelikož loni (2019) nebyla úroda okurek hadovek ve skleníku moc velká, zkusila jsem letos vysadit jednu okurku také ven do pytle (zprava). 

I bylinky se mezitím na záhonu hezky rozrostli a je možné je používat ve velkém do vaření.

ČERVENEC

Rajčata se již začínají zelenat jak ve venkovních pytlích, tak i ve skleníku. Úroda cuket je bohatá, zejména zelených. Žluté začínají mít teprve malé plody, avšak brzy také dozrají. 

Řepa roste ve venkovních záhonech pomaleji, avšak její růst je znatelný každý měsíc. Okurky nakládačky už začínají mít malinkaté plody.

SRPEN – ke konci července a v průběhu srpna je nejlepší čas, protože už pouze sklízíme 🙂

Okurky nakládačky postupně dozrávají a dle jejich množství zavařujeme vždy alespoň pár sklenic. Zavařené okurky

Zelené cukety rostou jedna za druhou a konečně dozrávají i žluté, které si dávaly trochu načas.

Záhon s červenou řepou je plný velkých lupenů a již můžeme začít sklízet velké bulvy. Většinu řepy zavaříme, ale je skvělé použít do vaření i řepu čerstvou, například na salátek s kozím sýrem 🙂 Zavařená červená řepa

Rajčatům v pytlích se opravdu daří a začínají obrůstat zelenými plody. A to jak tyčkové červené rajčata, tak i cherry žluté hruškovité. 

SRPEN (DRUHÁ POLOVINA) – konečně jsme se dočkali i zralých rajčátek. Jak těch velkých tyčkových, tak i malých cherry. Hurrráááá 🙂

Řepa ze záhonu je již sklizena a zavařená a já přemýšlím, čím ještě využít záhon a stihnout do podzimu vypěstovat. Což takhle dát si špenát? A tak jsem vysela semínka špenátu. Avšak pozor na to, jaký je to druh. Je třeba vyset špenát s oblými lupeny – je to špenát menšího vzrůstu a stihne vyrůst do podzimu.

Konečně se rozrostly také dýně. Už to vypadalo, že z nich letos kvůli stínění stromů nic nebude, ale nakonec se rozjely a už mají i malé plody.

Cuketám se poměrně daří i přes boje se slimáky, kteří malé cuketky ožírají a někdy malé cuketky i uhnívají. I tak je úroda poměrně štědrá a vymýšlíme jeden cuketový recept za druhým, např:

Cuketová polévka Cuketová hořčice Cuketová frittata s nivou a chorizem Cuketový quiche s uzeným masem Cuketové lívance s borůvkami a javorovým sirupem

ZÁŘÍ / ŘÍJEN

V září se i na záhonech růst kvůli počasí zpomaluje. Okurky nakládačky už nedorůstají a cukety jsou v malém počtu. Měsíc září je však ideální pro dýně, které rostou, aby se mohli v říjnu sklidit.

Špenát, který jsme vyseli ještě koncem srpna se krásně rozrostl a už v září sklízíme krásné lupeny. Je výtečný! Příští rok ho začnu pěstovat mnohem dříve a klidně i několikrát po sobě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.

Maximální velikost souboru, který můžete nahrát je: 3 MB. Můžete nahrát: image. Drop file here